čtvrtek 2. dubna 2015

Když nastane soumrak aneb vybíráme svítilnu pro EDC

V článku o cenách jsem zmínil, že k většině krizových situací, jako jsou znásilnění, přepadení a podobně, dochází povětšinou za snížené viditelnosti, ergo v noci. Ke správné identifikaci hrozby vám v takové situaci může pomoci vhodný zdroj světla.

Ale nemusí jít hned o život, světlo se tu a tam může hodit každému. Podívejme se tedy na nějaké základní parametry, které by vás mohly při výběru svítilny na EDC zajímat.

Co že je to EDC? Jedná se o zkratku z anglického "Every Day Carry", tedy "každodenní nošení".


Velikost
Příklad malé svítilny pro EDC
Na velikosti samozřejmě záleží. Velká svítilna s širokým reflektorem možná dokáže proměnit i tu nejtemnější noc v jasný den, ale ruku na srdce - kdo to s sebou má pořád nosit? Odhodlání vám vydrží nejdéle týden a nakonec bude svítilna zůstávat doma, kde vám opět nebude nic platná. Ideální velikost EDC svítilny je tak akorát do ruky. Dělají se samozřejmě i různé mikro-svítilny (často jako přívěsek na klíče), a určitě není od věci mít něco takového v záloze, ale ty použijete spíše při hledání zámku na tmavé chodbě než v život ohrožující situaci.

Vysoce výkonná svítilna, kterou se vám však každý den
nebude chtít nosit. Na zbrani je jí mnohem lépe.


Různé zdroje (zleva odshora:
Li-Ion 18650, tužková AA,
Li-Ion RCR123A, mikrotužka AAA)


Zdroj energie a typ "žárovky"
Co se zdroje týče, máte v podstatě dvě možnosti - standardní baterie (AA, AAA), nebo lithiové akumulátory (RCR132A, 18650...). Výhodou klasických baterií je jejich snadná dostupnost (seženete je v podstatě i v novinovém stánku), jejich slabinou je většinou nižší výdrž. Lithiové akumulátory vydrží déle dodávat stabilní proud, ale jejich pořizovací cena je vyšší (musíte si k nim zakoupit i nabíječku na Li-Ion akumulátory, v klasické nabíječce na NiMH je nenabijete) a pokud se vám zdroj vybije a nemáte u sebe náhradní, jen těžko můžete počítat s tím, že ho v nejbližším krámu seženete.

Jednočipová svítilna v porovnání se
čtyřčipovým modelem
Stran emitoru světelného záření rovnou zapomeňte na kdysi populární xenonové žárovky. Na svou dobu neměly špatný výkon, ale dnes už nedostačují a mají neúměrně velkou spotřebu. Na druhé straně spektra zase stojí klasické LED (takové ty svítilny s kupříkladu 15 LED diodami) - minimální spotřeba, minimální výkon. Již vícekrát jsem na závodech zažil střelce s podobnou svítilnou, který na 10 metrů ne že nerozeznal terč od neterče, ale úplně přehlédl, že ve tmě "něco" je. Zárukou slušného výkonu a uměřené spotřeby jsou moderní Cree čipy. Pro účely EDC a možného použití při obranné střelbě bych doporučil svítilnu, která má alespoň 200 lumenů (prohledáte-li trochu internet, snadno zjistíte, že takových je téměř nepřeberné množství a výkony kolem 300 lumenů jsou dnes standardem), to vám umožní jasně identifikovat případnou hrozbu a světla lze použít i k oslepení a zmatení protivníka.


Tlačítko, elektronika a paměť
Tlačítko? Co je tak důležitého na tlačítku? Zmáčknu - svítí. Zmáčknu znovu - nesvítí.

No, není to tak úplně jednoduché. U těch levnějších (a především méně kvalitních) svítilen často najdete spínače, které sepnou až po plném promáčknutí a úplném uvolnění (tedy mačkám, mačkám, CVAK, pouštím CVAK, pouštím, SVÍTÍ!). Mnohem lepší jsou spínače umožňující tzv. namáčknutí (tedy rozsvícení podmíněné lehkým tlakem na spínač, uvolněním svítilna okamžitě zhasne). Nebudu zde zabíhat do taktik použití, ale řekněme, že chcete rychle osvětlit protivníka, eliminovat hrozbu, a zase rychle zhasnout a zmizet mu z očí - přesně na to je takový spínač stavěný. Jeho plným promáčknutím je samozřejmě možno rozsvícení zaaretovat (takže mačkám, SVÍTÍ!, mačkám, CVAK, uvolňuji, CVAK - pořád svítí, pokud tlak před prvním cvaknutím uvolním, svítilna okamžitě zhasne).

Umístění spínače také určuje v jakých polohách bude svítilnu možno použít. Pro souběžné použití se zbraní, či pro užití svítilny samotné co by sebeobranného prostředku, je mnohem výhodnější spínač na konci těla (tzv. tail cap), než na jejím boku, jako to znáte u klasických svítilen, které vás provázely dlouhými nocemi na táborech.

Slušná elektronika znamená řízení odběru a výkonu. Zatímco klasická žárovková svítilna podává výkon odpovídající stavu baterie, moderní čipové svítilny umí udržet téměř konstantní výkon po celou dobu životnosti baterie / akumulátoru. Drobnou nevýhodou je, že vás svítilna může nemile překvapit tím, že se náhle vypne z důvodu vybitého zdroje. Svítilny, které mi prozatím prošly rukama, toto řešily postupným snižováním výkonnostního módu, takže překvapení není zas tak velké (a ve sníženém výkonu ještě chvíli poslouží). Někteří výrobci navíc začínají implementovat různé způsoby indikace stavu akumulátorů, takže by k velkému překvapení dojít nemělo. Tyto indikátory jsou však zatím spíše výjimkou.

Paměť svítilny značí, že si pamatuje v jakém výkonnostním módu byla naposledy zapnutá a při dalším spuštění se zapne právě v posledním použitém módu. Tak se vám nestane, že si svítilnu nastavíte na nízký mód a při příštím spuštění svítilna spustí na plný výkon (takže vás oslepí odrazem o blízkou zeď apod.)Čím víc módů, tím víc Adidas
Tato svítilna má jen dva módy, které
se nastavují pozicí hlavice
Mnohé svítilny dnes disponují větším či menším množstvím výkonostních módů, ne vždy je žádoucí plný výkon a postačí vám nižší, který nemá takovou spotřebu. V jednoduchosti je síla, není špatné mít možnost vybrat si například mezi dvěma až třemi úrovněmi výkonu, ale všeho moc škodí. V nabídce naleznete i svítilny s pěti úrovněmi výkonu a dalšími třemi blikacími módy - pozor na ně. V kritické situaci vás mohou spíše zradit a je dobré si jejich ovládání trochu natrénovat (jako příklad mohu uvést jednoho střelce na závodech LOS, který si půjčil takovou nějakou svítilnu na stage střílenou potmě. Nebyv dostatečně seznámen s milionem jejích funkcí, odstřílel nakonec celou stage v rytmu blikání S-O-S, když asi po půl minutě vzdal pokusy o její "umravnění". Na soutěži to byla situace úsměvná, stát se to při pokusu o ochranu vlastního života, mohl by zaplatit i cenu nejvyšší...). Takže módy ano, ale s mírou, a řádně se s jejich ovládáním seznámit.


Sebeobrana svítilnou?
Detail ocelového kroužku a zapuštěného
sklíčka
Vyjma oslepení případného útočníka proudem světla lze svítilnu použít i jako improvizovanou úderovou zbraň. K tomu jsou často vybaveny hlouběji posazeným sklíčkem a ochrannou korunkou (která má často i zvýrazněné hrany pro zvýšení účinků úderu). Svítilna v takovém případě slouží jako kubotan či yawara. Pro takové použití je však opět lepší zvolit kvalitnější svítilnu, protože vnitřní části těch podezřele levných by náraz při úderu nemusely vydržet. S tímto bodem nepřímo souvisí i další vlastnost dobré svítilny - odolnost proti prachu a vodě. Rozhodně se při výběru zaměřte na otázku voděodolnosti, protože přijít o svítilnu jen proto, že vám za deště upadla do louže a zkratovala, je poněkud zbytečné.
Svítilna sedí v ruce tak akorát, palec na spínači. V této pozici
je velice snadné s ní vést účinný úder.Světlo na zbrani
Občas se někdo zeptá na výhody a nevýhody svítilny umístěné přímo na zbrani. Výhodou je samozřejmě mnohem vyšší komfort při střelbě, zbraň držíte oběma rukama, jak jste zvyklí, případně pokud máte jednu ruku něčím zaměstnanou, tou druhou si můžete svítit i se zároveň aktivně bránit. Je však třeba vzít v úvahu i nevýhody - především nezanedbatelný nárůst hmotnosti a rozměrů zbraně. Ne každému to bude pohodlné na nošení, lidé drobnější postavy takovou sestavu možná i těžko ukryjí. Určitou variantou je speciální klip na opasek, na kterém je možno zbraňovou svítilnu samostatně nosit (a používat), ale v případě potřeby ji lze snadno a rychle nasunout na rail zbraně.


I pokud nemáte problém sestavu zbraně a svítilny ukrýt, doporučil bych mít u sebe vždy i samostatnou ruční svítilnu. Proč? Inu, mnohem častěji se vám stane, že si potřebujete jen na chvíli posvítit pod nohy, najít upadlé klíče, posvítit si na zvonek... A věru není dobrý nápad vytahovat zbraň jen proto, že potřebujete trochu světla.